Rehabilitacja pourazowa – Leczenie bólu kręgosłupa

Decydując się na pomoc fizjoterapeuty, mogą Państwo liczyć na profesjonalną terapię schorzeń i dysfunkcji narządów ruchu powstałych wskutek urazów, kontuzji i wypadków. Jako fizjoterapeuta prowadzę terapię mającą na celu zaradzenie kontuzjom wynikającym ze stylu życia, czy też łagodzenie przeciążeń związanych z pracą oraz sportem. W swojej praktyce stosuję najnowocześniejsze metody rehabilitacji, co zapewniają systematyczne kursy i szkolenia, mające na celu podnoszenie moich kwalifikacji.

Terapia manualna tkanek miękkich polega na wykorzystaniu określonych technik manualnych, mających na celu usunięcie napięć i dysfunkcji układu mięśniowo-powięziowego (mięśni, ścięgien, więzadeł i powięzi). Terapię poprzedza zawsze ocena postawy oraz stanu napięcia poszczególnych mięśni, ich bolesności bądź asymetrii pomiędzy dwiema stronami ciała. Bardzo często przyczyną bólu różnych części ciała jest tzw. dysbalans mięśniowo-powięziowy, który polega na zwiększonym napięciu i skróceniu jednych tkanek i zbytnim rozciągnięciu innych. Zbiór różnych technik dostosowanych indywidualnie do potrzeb umożliwia uzyskanie ich rozluźnienia i powrót do fizjologicznej równowagi.

Atutem koncepcji Mulligana jest bezbolesność wykonywania terapii, co zapewnia komfort i bezpieczeństwo zarówno pacjenta, jak i terapeuty, oraz stosowanie pozycji obciążenia ciężarem ciała bez uzyskiwania chwilowego odciążenia, co zwykle łagodzi objawy i występuje w innych metodach manualnych. Pacjent nie jest biernie poddawany terapii, lecz aktywnie w niej uczestniczy.

Metoda ta zawiera rozbudowaną część diagnostyczną oraz część terapeutyczną. Przed podjęciem leczenia, zbierany jest szczegółowy wywiad dotyczący możliwych czynników, które doprowadziły do dysfunkcji, przebiegu choroby oraz dotychczasowego leczenia. Zwraca się również szczególną uwagę na postawę pacjenta oraz występujące objawy neurologiczne, które mogą precyzyjnie wskazać miejsce procesu chorobowego. Uzyskane w ten sposób informacje pozwalają na postawienie diagnozy i dobranie właściwego dla danego Pacjenta sposobu postępowania. W wielu dolegliwościach także o charakterze przewlekłym odpowiednio dobrane i wykonane ćwiczenie – usprawnia lub umożliwia prawidłowy przebieg procesów gojenia, przyczyniając się do szybszego ustępowania dolegliwości. Po ustąpieniu objawów terapia koncentruje się na profilaktyce. Istotą tej metody jest to, że pozwala ona wielu Pacjentom, samodzielnie, po odpowiednim wyedukowaniu, radzić sobie z bólem.

Głównym celem suchego igłowania jest wprowadzenie cienkiej, akupunkturowej igły we wrażliwe miejsca w nadmiernie napiętych pasmach mięśni szkieletowych, które są bolesne podczas nacisku, rozciągania, czy nadmiernego skurczu tkanek i którym towarzyszy pojawienie się bólu w miejscu odległym od nakłuwanego punktu.

Kinesiotaping, czyli plastrowanie dynamiczne staje się coraz popularniejszą formą wspomagania procesu rehabilitacji wśród fizjoterapeutów. To specyficzny sposób oddziaływania specjalnych, rozciągliwych taśm naklejonych na ciało człowieka. Taśmy nie są nasączone żadnym lekiem, a ich specyficzne dla każdego schorzenia działanie powoduje:

Ścisła współpraca, rozumienie problemów w czynnościach dnia codziennego, a następnie metodyczna praca nad tymi funkcjami. Główną cechą tej koncepcji jest wykorzystywanie silnych i zdrowych regionów ciała, w celu przeniesienia napięcia na chore, często całkowicie niedowładne części ciała.